Decyzje w sprawie aut zastępczych

W zgodzie z decyzją Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 r. bezpłatne auto zastępcze przysługuje każdemu, kto używa samochodu do celów indywidualnych, a jego samochód został oddany do naprawy po wypadku spowodowanym przez innego uczestnika ruchu drogowego i, co ważne, nie posiada innego pojazdu. Tym samym auto zastępcze otrzyma prawie każdy, a nie jak do tej pory tylko osoby, które używały samochodu do prowadzenia działalności gospodarczej. W praktyce, z całą pewnością, sytuacja nie jest taka prosta, ponieważ ubezpieczalnie w następnym ciągu niechętnie regulują należności za wynajem samochodów osobom fizycznym.

Warto wspomnieć zatem, że …

Wynajem z OC sprawcy wypadku, przysługuje nam na czas naprawy naszego samochodu, czyli od dnia zaistnienia szkody albo też od momentu wstawienia samochodu do warsztatu (o ile można było nim wcześniej podróżować) aż do dnia jego odbioru. Jednakże, w sytuacji szkody zupełnej. ponownie Sąd Najwyższy stanął po stronie poszkodowanych kierowców decydując 22 listopada 2013 r., że prawo do pojazdy samochodowe zastępczego albo zwrot kosztów wynajmu przysługuje do momentu zakupu innego pojazdu, a nie jak twierdzili ubezpieczyciele, że do dnia wypłaty odszkodowania przez TU.

Niewątpliwie Towarzystwa Ubezpieczeniowe zrobią wszystko, żeby wypłacić jak najmniej, lub wszystkiego (tj. naprawy, wynajmu samochody zastępczego czy wypłaty w przypadku szkody zupełnej, dokonać w jak najniższych kwotach. To zrozumiałe z perspektywy TU. Co więc powinien zrobić poszkodowany? Głównie znać swoje prawa! A w sytuacji jakichkolwiek uwagi skorzystać z pomocy prawników.

Sprawdź: auto zastępcze Miechów.