Czas na kamień – obróbka kamienia

W jaki sposób w wielu dziedzinach też i w budownictwie historia zatoczyła koło. Właśnie trendy wykończeniowe odwróciły się o sto osiemdziesiąt stopni. Naturalne materiały wykończeniowe znowu wróciły do łask. Po erze, w której rządziły takie rzeczy w jaki sposób styropian, siding, czy również panele plastikowe w chwili obecnej swoje triumfy świecą dwa najbardziej oczywiste materiały zaczerpnięte bezpośrednio z natury – kamień i drewno. W tym tekście skupimy się jednakże na kamieniu, jako, że montaż kamienia dekoracyjnego przy wykańczaniu domu to coraz częstszy widok.

Kamień jako materiał wykończeniowy umożliwia na osiągnięcie bardzo pięknych efektów. Jednakże, nie prawie każdy zdaje sobie sprawę, iż od pozyskania kamienia do momentu jego zlokalizowania jako detalu wykończeniowego domu jest bardzo długa droga. Odpowiednio to co najtrudniejsze, czyli obróbka kamienia naturalnego jest w zasadzie niezauważane przez końcowych użytkowników. A szkoda, gdyż obróbka kamienia, priorytetowo taka, która jest wykonywana tradycyjnymi sposobami, to śliczna, niemniej jednak dodatkowo i trudna sztuka. Mistrzowie w tym fachu potrafią wielki głaz rozłupać na równomierne kawałki jedynie przy użyciu młotka, i to delikatnymi uderzeniami. Niedużo kto posiadł taką umiejętność, dlatego również tak istotne jest docenienie tych nielicznych.

Głównym miejscem gdzie wykorzystywany jest kamień są ściany zewnętrzne budynków. Montaż kamienia elewacyjnego od dolnych partii ścian, aż do wysokości wzroku nie dość, że dodaje budynkowi uroku to jeszcze właściwie zabezpiecza elewację przed podsiąkaniem wilgoci i rozbryzgującymi się kroplami deszczu. Kamień w wielu wypadkach przeznaczony jest też jako budulec kominków i innych elementów murowanych.

Należy sprawdzić: obróbka kamienia.