Biegi

Za naszych szkolnych czasów królowały stopery, którymi najzagorzalsi fani potrafili mierzyć wszystko. Dzisiaj zwyczajny stoper to najwyżej zabawka dla dzieci.

W erze GPSów, trackerów i powszechnej umieszczenia biegacze wymagają dużo więcej niż wyłącznie podstawowy pomiar czasu.
Każdy telefon ma możliwość wgrania oprogramowania sportowego – najpopularniejsze jest chyba w chwili obecnej Endomondo, ale istnieje również dużo konkurencyjnych marek. Po zainstalowaniu i założeniu konta możemy zabrać telefon na każdy trening – czy to w kieszeni czy na specjalnym uchwycie. Pozytywną cechą telefonu z programem śledzącym jest możliwość jednoczesnego słuchania muzyki, co ułatwia utrzymanie tempa. Co mierzy spora większość trackerów? Czas, średni czas, dystans, przewyższenia, trasę na mapie, ilość spalonych kalorii, tempo. 
Druga opcja to zegarek do biegania. Nie mówimy tu o codziennym zegarku, niemniej jednak o produktach dedykowanych, rzeczywistym zegarku sportowym. Ma on wgrany taki sam program, jak na telefon komórkowy. Pozwala, więc śledzić takie same informacje. Co więcej poprzez odwrotną stronę tarczy jest w stanie zbierać informacje o naszym pulsie, a zatem i oddychaniu tlenowym i beztlenowym, długu tlenowym itd. Są to już bardziej wyrachowane dane. Negatywną właściwością zegarka jest brak muzyki, co można nadrobić zabierając ze sobą odtwarzacz mp3. 
Na początku przygody z bieganiem telefon z właściwym trackerem powinien usatysfakcjonować zdecydowana większość użytkowników. Kiedy zaczynamy myśleć poważniej o tym sporcie, opracowujemy się do zawodów albo trenujemy musimy zainwestować w zegarek, pełniący równocześnie funkcję pulsometru.

Źródło informacji: buty minimalistyczne do biegania damskie.